Turystyka i inwestycje

Turystyka Nowogród Bobrzański

Lubuskie

Samorządy większości miast i miasteczek mazurskich w wielkiej dawce zapraszają na turystykę. I nie zawiera się czemu dziwić. Wiadomo jednak, że najwyższe dochody przynosi turystyka masowa. I aktywna i kwalifikowana może spowodować dochody głównie konkretnym podmiotom lub gestorom.

Turystyka lubuskie

Turystyka masowa na Mazurach

Że o uroda bardziej znanego, jak wtedy, że niejako „ostoją” turystyki popularnej w tym obszarze są Wielkie Jeziora Mazurskie. Podstawową grupą turystów tu przyjeżdżających są w gorących latach nie tylko żeglarze i motorowodniacy. Udziela się zauważyć nowy trend – są to goście z Europy Zachodniej (m.in. z Niderlandów), którzy chętnie mają z pól biwakowych spotykających się przy marinach, po to żeby sobie w odpocząć w ciszy.

Jak zarobić na taniejącej ropie?

 

Turystyka lubuskie

Natomiast nie w każdej strony Wielkich Jezior Mazurskich taką ciszę znajdziemy. Coraz że o nią w Mikołajkach, gdzie powstały ogromne ośrodki wraz z hotelami (w tym tworzący kontrowersje hotel na wodzie). Wbrew to przyjeziorne gminy nadal pracują na działkach. Są także niejednokrotnie dylemat – czy umawiać się na wielopiętrowe budynki hotelowe w pobliżu jezior. Działki nad jeziorami zatrzymują się coraz cenniejsze.

Turystyka lubuskie

Mikołajki mają kolejny problem powiązany z systemami budowy możliwości dużego ruchu (tak zwanej szesnastki), która według zamysłów była przebiegać 500 m od centrum miasta. Tutejszy samorząd robi wszystko aby do lokaty z takim procesem nie doszło. Ta droga wzbudza kontrowersje również w tamtych mazurskich ośrodkach turystycznych.

Turystę masowego przyciąga też mała kuchnia. Nie są już niczym innym pływające bary oferujące smażoną rybę słodkowodną. Sezonowy tłok na jeziorach (zwłaszcza ilość motorówek) również wzbudza dyskusje, nie odpowiada to głównie żeglarzom. Cóż, tegoż się raczej nie zahamuje.

Turystyka lubuskie

Turystyka aktywna na Mazurach

Z turystyką aktywną można stosować Mazury wschodnie, czyli Szeskie Wzgórza, pogranicze Mazur i Suwalszczyzny wraz z niskimi jeziorami rynnowymi. Tu oczywiście możną znaleźć spokój. Tylko są też zabawy dla aktywnych, nawet dla wyczynowców. Najwyższe w Polsce (nieczynne już) mosty w Stańczykach używane są między innymi do ruchów na bungie. Rzeki (m.in. Gołdapę) wykorzystują kajakarze.

Stałych mężczyzn mają tutejsze gospodarstwa agroturystyczne. Wbrew to norma tutejszych samorządów ma i problemy połączone z inwestycjami. Wiadomo, pieniądze z podatków są ważne. Dlatego żywe dyskusje wzbudzały projekty instalowania elektrowni wiatrowych w niektórych tutejszych gminach. Część mieszkańców Gołdapi oprotestowała przebieg drogi wojewódzkiej 165 poprzez ostatnie miejscowość. Obawiają się przejazdów samochodów ciężarowych. Zaś jest wówczas droga w terenie miejscowość uzdrowiskowa.

Turystyka lubuskie

zobacz również Turystyka i inwestycje

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o